Bez dźwięku

Artyści

Dyrektor muzyczny l'Opéra de Marseille. Począwszy od września 2019 roku, został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

dyrygent Lawrence Foster

W trakcie swojej kariery był mianowany dyrektorem muzycznym Orquestra Simfònica de Barcelona, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Jerusalem Symphony Orchestra, Houston Symphony i Orchestre de Chambre de Lausanne, Gulbenkian Orchestra i wielu innych. Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych dyrygentów naszych czasów, zapraszanym przez wiele czołowych światowych orkiestr, jako dyrygent gościnny. Wielokrotnie pojawiał się na najważniejszych festiwalach, w tym na festiwalach w Lucernie i Grafenegg. Jest znakomitym dyrygentem operowym, występował z największymi operami na całym świecie. Dyrygowane przez niego spektakle operowe w Opéra de Marseille otrzymały największe uznanie krytyków.

Zwycięzca 7. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino i zdobywca wszystkich nagród specjalnych.

solista Łukasz Krupiński

W październiku 2015 roku będąc półfinalistą znalazł się w prestiżowym gronie 20 najlepszych pianistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2017 roku ukazał się debiutancki album artysty ESPRESSIONE. Płyta została nominowana do International Classical Music Awards 2018 oraz zdobyła doskonale recenzje m.in. w Gramophone Magazine, MDR Kultur, Radio Luxemburg i Radio France. Artysta koncertował w Europie, Rosji, Chinach, Korei Pd., Japonii, Australii oraz Stanach Zjednoczonych. Obecnie studiuje Hochschule für Musik, Theatre und Medien w Hanowerze w klasie prof. Arie Vardiego.

tutor Jan Stanieda /skrzypce

tutor Jan Stanieda /skrzypce

Polski skrzypek i kameralista. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 członek, a od 1977 solista i koncertmistrz Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka.

tutor ARTUR ROZMYSŁOWICZ /altówka

tutor ARTUR ROZMYSŁOWICZ /altówka

Absolwent Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki prof. Błażeja Sroczyńskiego. W latach 2004-2006 stypendysta Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie mistrzowskiej prof. Jacka Glickmana. Członek Lutoslawski Quartet, którego płyta została nominowana do nagrody "Fryderyk" 2009 i 2016. Prowadzący grupę altówek w Orkiestrze Symfonicznej NFM.
Jako kameralista zapraszany zarówno na festiwale teatralne (m.in. Edingurgh Festival Fringe, Sesc Belenzinho Sao Paolo) jak i muzyczne (m.in. Festiwal Beethovenowski, Chopin i Jego Europa, Jazztopad, Łańcuch). Występował w większości krajów Europy, także Azji oraz obu Ameryk.

tutor ŁUKASZ FRANT /wiolonczela

tutor ŁUKASZ FRANT /wiolonczela

Łukasz Frant - wiolonczelista - solista i kameralista, od 2004 koncertmistrz wiolonczel Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Jako solista występował m.in. z NOSPR, Filharmonią Śląską, Filharmonią Zielonogórską, orkiestrą kameralną AUKSO, Filharmonią Zabrzańską, Filharmonią Rybnicką. Regularnie koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.​ W roku 2004, w wieku 22 lat, Łukasz Frant został koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, którą to funkcję sprawuje do dziś, występując pod batutą światowej sławy dyrygentów, m.in.: S. Skrowaczewski, J. Semkow, K. Penderecki, L. Foster, H. Soudant, G. Guerrero, G. Chmura, C. Arming, A. Liebreich, J. Kaspszyk, J. Maksymiuk i wielu innych.

tutor ARTUR KASPEREK /dęte drewniane

tutor ARTUR KASPEREK /dęte drewniane

Współpracuje m.in. z Sinfonią Helveticą, Concerto Avenna, Polską Filharmonią Kameralną, Ensemble de Narol, Sinfonią Varsovią, New Art Ensamble, Gruppo di Tempera oraz z dyrygentami: Lorinem Maazelem, Valerym Giergievem, Claudio Abbado, Christophem Eschenbachem i Jerzym Semkowem. Kierownik sekcji instrumentów dętych w Operze Narodowej, solista orkiestry Sinfonietta Cracovia i Polskiej Orkiestry Radiowej. Współzałożyciel i pierwszy fagocista kwartetu fagotowego Varsovia. Występuje z kwintetem Varsovia Nova. Prowadzi działalność pedagogiczną, seminaria i warsztaty fagotowe, jest także jurorem na wielu konkursach. W 2012 roku uzyskał tytuł doktora i objął stanowisko adiunkta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

tutor TOMASZ BIŃKOWSKI /dęte blaszane

tutor TOMASZ BIŃKOWSKI /dęte blaszane

Od 1993 roku był pierwszym waltornistą w Warszawskiej Operze Kameralnej. W okresie tym często współpracował i koncertował z orkiestrami Menuhin Festival Orchestra pod dyrekcją Lorda Yehudi Menuhina, a także Penderecki Festival Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Rok 1998 to początek stałego kontraktu w charakterze pierwszego waltornisty w międzynarodowej orkiestrze Philharmonie der Nationen pod dyrekcją Justusa Frantza. Jest jednym z założycieli kwintetu instrumentów dętych blaszanych Chamberbrass. Obecnie jest pierwszym waltornistą - solistą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

tutor JAN KOTULA /kontrabasy

tutor JAN KOTULA /kontrabasy

Orkiestra

Koncerty

26.03.2018
Warszawa

Filharmonia Narodowa

Zygmunt Noskowski
Ignacy Jan Paderewski
Piotr Czajkowski

Step, op. 66
Fantazja polska, op. 19
III Symfonia D-dur „Polska", op. 29

Dyrygent:
Fortepian:

Lawrence Foster
Łukasz Krupiński

27.03.2018
Poznań

Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Zygmunt Noskowski
Ignacy Jan Paderewski
Piotr Czajkowski

Step, op. 66
Fantazja polska, op. 19
III Symfonia D-dur „Polska", op. 29

Dyrygent:
Fortepian:

Lawrence Foster
Łukasz Krupiński

28.03.2018
Łódź

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Zygmunt Noskowski
Ignacy Jan Paderewski
Piotr Czajkowski

Step, op. 66
Fantazja polska, op. 19
III Symfonia D-dur „Polska", op. 29

Dyrygent:
Fortepian:

Lawrence Foster
Łukasz Krupiński

O projekcie

Pomysłodawcami stworzenia orkiestry są Bank Zachodni WBK i Fundacja MyWay, realizujący projekt przy wsparciu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dzięki Santander Orchestra młodzi artyści z całego kraju mają okazję doskonalić swój warsztat pod okiem znakomitych dyrygentów oraz tutorów, którymi są uznani w Polsce i za granicą muzycy i wykładowcy.

Od 2015 r. młodzi muzycy występowali pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda i Jerzego Maksymiuka, grając w najbardziej prestiżowych i najnowocześniejszych salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Na specjalne zaproszenie pani Elżbiety Pendereckiej, orkiestra wystąpiła również w ramach XX Jubileuszowego Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach i w Warszawie.

Jesienią 2016 r. utalentowani artyści nagrali swoją pierwszą płytę, na której znalazły się utwory Fryderyka Chopina oraz Antonina Dvoráka. Dyrygentem został José Maria Florêncio, a orkiestrze towarzyszył na fortepianie Krzysztof Książek. Płyta ukazała się na rynku 30 listopada 2016 r. Tego samego dnia w Filharmonii Narodowej odbył się koncert promujący ten album, który jest dostępny zarówno w tradycyjnej formule płyty CD, jak też za pośrednictwem popularnych serwisów muzyki cyfrowej, m.in. Spotify.

W ramach przygotowania do koncertów, uczestnicy brali udział w warsztatach odbywających się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w tym w sesjach coachingowych, zdobywając dodatkowo wiedzę z dziedzin takich jak autoprezentacja, komunikacja medialna i finanse.

Do trzeciej edycji projektu zgłosiło się ponad 300 osób, z których zakwalifikowało się 125. Podstawową częścią Akademii Santander Orchestra były warsztaty masterclass, a uzupełnieniem były wykłady teoretyczne, z zakresu social media, public relations, prawa autorskiego oraz savoir-vivre. Gośćmi specjalnymi wykładów byli: Piotr Metz, dyrektor muzyczny Programu III Polskiego Radia oraz Rafał Masny, współzałożyciel kanału Abstra.tv na Youtube. Zajęcia odbywały się w Centrum Relacyjnym Banku Zachodniego WBK w Warszawie, i trwały od końca września do połowy grudnia 2017 roku.

Partnerzy


Partnerzy

Fundacja MyWay

Założona w 2013 roku Fundacja MyWay koncentruje swoją działalność na wspieraniu młodych, utalentowanych muzyków klasycznych w budowaniu kariery zawodowej. W pierwszym roku działalności Fundacja objęła opieką czworo wybitnie uzdolnionych muzyków, studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Chopina w Warszawie. Flecistka Jennyfer Fouani, skrzypaczki: Agata Nowak i Magdalena Langman oraz saksofonista Szymon Zawodny, przez kilka miesięcy korzystali z profesjonalnego wsparcia Fundacji w postaci szkoleń i warsztatów

m.in. z zakresu zarządzania prawem autorskim, finansów, motywacji i radzenia sobie ze stresem. Oprócz wsparcia warsztatowego, otrzymali też indywidualne multimedialne portfolio zawierające profesjonalne nagrania wykonań utworów muzycznych, biografię, nagrania wideo, profesjonalną sesję zdjęciową i stronę internetową. Jest to dziś podstawowy zestaw narzędzi marketingowych ułatwiających start kariery na rynku muzycznym.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Projekt unikatowy na skalę międzynarodową – pierwszy tego rodzaju ośrodek rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie. Centrum jest miejscem spotkań utalentowanych artystów, młodych muzyków i znakomitych pedagogów oraz przestrzenią wymiany doświadczeń, wspólnej edukacji i rozwoju. Ideą powstania tego wyjątkowego obiektu było stworzenie warunków umożliwiających zarówno konfrontację z rówieśnikami, jak również kontakt z niekwestionowanymi autorytetami polskiego i europejskiego świata muzycznego.

Centrum tętni muzycznym pulsem przez cały rok, zapraszając artystów i publiczność do udziału w koncertach, festiwalach, kursach, seminariach, spotkaniach i warsztatach muzycznych. W skład obiektu w Lusławicach wchodzą m.in. sala koncertowa mieszcząca 650 widzów, zespół dydaktyczny obejmujący sale do ćwiczeń indywidualnych i zespołowych, biblioteka oraz zespół pobytowy z częścią mieszkalną dla uczestników programów – pedagogów i młodych artystów. Architektura nowoczesnego obiektu Centrum harmonijnie komponuje się z otoczeniem i jest idealnym miejscem do twórczego działania.

Mecenas

Bank Zachodni WBK jest trzecią siłą sektora bankowego w Polsce. Należy do Grupy Santander, jednej z największych grup finansowych świata i największej instytucji finansowej w strefie euro. Coraz silniejszą pozycję zawdzięcza dobrym produktom, innowacyjności, konsekwentnemu budowaniu marki i stałemu dążeniu do perfekcji w relacjach z klientami. W swoich działaniach promuje nie tylko projekty wspierające działalność biznesową.

Wspiera też lokalne społeczności, realizuje różnorodne przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne. Do najważniejszych projektów należą: Santander Orchestra, Jak Jeździsz, Halo Tato, Finansiaki. Bank wspiera też prestiżowe wydarzenia - był m.in. mecenasem wystawy „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander” oraz XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Kontakt