Bez dźwięku

Warsztaty

Akademia Santander Orchestra to kolejna edukacyjna odsłona popularnego projektu dla młodych muzyków. W 2018 r. był to cykl siedmiu warsztatów z światowej sławy muzykami z wybranego instrumentu. Masterclass z ekspertami pokazał młodym muzykom, w jaki sposób należy świadomie prowadzić swoją karierę i na jakie aspekty gry szczególnie zwracać uwagę, a tym samym stawać się bardziej konkurencyjnym na wymagającym rynku pracy.

tutor Wolfgang Emanuel Schmidt / wiolonczela

„Jest jednym z czołowych wiolonczelistów swojego pokolenia naszych czasów.” Mstislav Rostropovitch

tutor Wolfgang Emanuel Schmidt / wiolonczela

W tym roku pierwsze zajęcia, które odbędą się 16 czerwca, poprowadzi Wolfgang Emanuel Schmidt, wybitny wiolonczelista, który już w trakcie studiów z Aldo Parisot w Juilliard School w Nowym Jorku oraz z Davidem Geringasem w Musikhochschule Lübeck zdobywał pierwsze prestiżowe nagrody. Jest m.in. laureatem Grand Prix de la Ville de Paris, Międzynarodowego Konkursu Czajkowskiego w Moskwie oraz Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego Leonarda Rose'a w USA.

wolfgangemanuelschmidt.com

tutor Daniel Stabrawa / skrzypce

Koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej

tutor Daniel Stabrawa / skrzypce

Skrzypek i dyrygent, pierwszy koncertmistrz i solista orkiestry Filharmonii Berlińskiej. Urodził się i studiował w Krakowie, gdzie w 1979 roku objął stanowisko koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji. W 1983 roku został muzykiem Filharmonii Berlińskiej by po trzech latach objąć stanowisko lidera I skrzypiec. W 1985 roku wraz z trzema muzykami berlińskiej orkiestry założył kwartet smyczkowy "Philharmonia Quartett" odnosząc znaczący sukces w Berlinie i na arenie międzynarodowej. Od 1994 roku Daniel Stabrawa aktywnie działa także jako dyrygent, współpracując regularnie m.in. z kameralną orkiestrą Filharmonii Pomorskiej - Capella Bydgostiensis.

Warsztaty masterclass z Danielem Stabrawą odbędą się 21 lipca 2018 r.

tutor Peter Riegelbauer / kontrabas

Dyrektor Karajan Akademie działającej przy Filharmonii Berlińskiej

tutor Peter Riegelbauer / kontrabas

Peter Riegelbauer jest kontrabasistą. Z berlińską orkiestrą związany od 8 stycznia 1981 roku, gdy jako pierwszy absolwent Akademii Orkiestrowej zdał egzamin do Filharmoników. W 1983 roku wraz z kolegami z orkiestry, założył Scharoun Ensemble Berlin. Odkąd został członkiem Filharmoników Berlińskich, Peter Riegelbauer piastował stanowiska zarówno w zarządzie orkiestry, jak i jej fundacji. Od 2015 roku jest managerem Karajan Akademie – akademii orkiestrowej, działającej przy Berliner Philharmoniker.

Warsztaty z Peterem Riegelbauerem odbędą się 11 sierpnia 2018 r.

tutor Daniel Blumenthal / fortepian

tutor Peter Riegelbauer / kontrabas

Daniel Blumenthal (ur. 1952) to wszechstronny muzyk występujący zarówno jako solista z towarzyszeniem orkiestry, podczas recitali solowych i w duetach towarzysząc śpiewakom, jest również członkiem zespołów kameralnych. Wykładowca klasy fortepianu na Royal Flemish Conservatory w Belgii. Naukę rozpoczął w wieku 5 lat w Paryżu, kontynuował ją na University of Michigan oraz Juilliard, gdzie uzyskał doktorat.

Powrócił do Europy, aby studiować w Londynie w klasie Benjamina Kaplana. Zdobywca czołowych nagród na konkursach w Sydney, Leeds, Genewie i Królowej Elżbiety. Nagrał ponad 100 płyt CD, dzięki czemu jego muzyka dotarła do wszystkich zakątków świata. Ostatnia z nich została nagrana w 2018 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Współpracuje z takimi muzykami, jak: Barry Tuckwell, Pierre Amoyal, Jose van Dam i wielu innych.

Warsztaty z Danielem Blumenthalem odbędą się 29 września 2018 r.

tutor Gábor Boldoczki / trąbka

Węgierski trębacz podbijający sceny całego świata, jeden z najbardziej uzdolnionych muzyków obecnej generacji.

tutor Gábor Boldoczki / trąbka

Zwycięzca prestiżowego konkursu ARD w Monachium, a także zdobywca Grand Prix najważniejszego konkursu dla trębaczy - Maurice André Competition w Paryżu. Międzynarodowa prasa podkreśla jego muzykalność, perfekcyjną technikę, połączenie belcanto o najczystszym brzmieniu z nienaganną artykulacją. Jego talent przyniósł mu szeroką popularność i doprowadził do współpracy z największymi orkiestrami na świecie. Uznawany za wiodącego wykonawcę muzyki współczesnej, ma w swym dorobku liczne premierowe wykonania, mi.in. Concertino na Trąbkę Krzysztofa Pendereckiego.Warsztaty z Gáborem Boldoczki odbędą się 13 października 2018 r.

tutor Micha Afkham / altówka

tutor Micha Afkham / altówka

Micha Afkham urodził się we Freiburgu. Studiował altówkę w klasie Hatto Beyerle w Hanowerze i Tabea Zimmermanna w Berlinie. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Yuri Baszmeta, Wolframa Christa, Serge Collota i Hermana Krebbersa. Jako kameralista współpracował m.in. z Leonidasem Kavakosem, Isabelle Faust, Tabea Zimmermannem, Borisem Pergamenschikowem, Christianem Gerhaherem, Andrásem Schiffem, Gidonem Kremerem oraz Beaux Arts Trio. Micha Afkham jest członkiem Filharmonii Berlińskiej od 2004 roku jako altowiolista dwa lata później dołączył do zespołu Scharoun. W 2014 roku raz z Christopherem Horakiem i Bruno Delepelairem założył Berlin Piano Quartet, który wydał już dwie płyty CD w RCA Sony.

Warsztaty z Micha Afkhamem odbędą się 20 października 2018 r.

tutor Radovan Vlatkovic / waltornia

Jeden z czołowych instrumentalistów swojego pokolenia, Radovan Vlatković, podróżuje po świecie, występując jako solista, popularyzując waltornię jako nauczyciel i wykonawca.

tutor Radovan Vlatkovic / waltornia

Urodzony w Zagrzebiu w 1962 r. ukończył studia u prof. Prerada Detička w Akademii Muzycznej w Zagrzebiu oraz u prof. Michaela Höltzela w Akademii Muzycznej w Detmold w Niemczech. Jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, w tym pierwszych miejsc na Premio Ancona w 1979 r. i ARD Competition w Monachium w 1983 r., gdzie pierwszą nagrodę przyznano po blisko czternastoletniej przerwie. W 2014 r. otrzymał honorowe członkostwo w Royal Academy of Music. Wyróżnienie to zostało przyznane tylko 300 wybitnym muzykom na całym świecie. Radovan Vlatković gra na waltorni podwójnej F/B 20 M Paxman z Londynu.

Warsztaty z Radovanem Vlatkovicem odbędą się 24 listopada 2018 r.

Mecenas

Już od 7 lat jesteśmy częścią międzynarodowej Grupy Santander, która obsługuje ponad 140 mln klientów w 10 kluczowych rynkach w Europie oraz obu Amerykach. Korzystając z możliwości, jakie daje nam globalna obecność, oferujemy produkty i usługi wykorzystujące innowacyjne rozwiązania finansowe, wsparte 160-letnim doświadczeniem Grupy Santander. Każdego dnia pracujemy nad wysokim poziomem jakości obsługi i stale dopasowujemy bank do zmieniającego się świata i potrzeb, aby nasi klienci mogli korzystać z naszych usług tak, jak chcą. Dzięki nowym technologiom rozwijamy ofertę naszego banku i umożliwiamy prosty, intuicyjny dostęp do finansów. Priorytetem są długotrwałe relacje budowane na zaufaniu, komforcie finansowym i poczuciu bezpieczeństwa.

W swoich działaniach promujemy nie tylko działalność biznesową. Angażujemy się w lokalne społeczności, realizując różnorodne przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne. Wspieramy szkolnictwo wyższe, badania naukowe oraz ideę przedsiębiorczości poprzez globalny program Santander Universidades. Objęliśmy mecenatem wystawę Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander oraz XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Do naszych najważniejszych projektów z zakresu odpowiedzialności społecznej należą: Jak Jeździsz, Halo Tato, Finansiaki.

Partnerzy

Partner artystyczny


Partnerzy

Fundacja MyWay

Założona w 2013 roku Fundacja MyWay koncentruje swoją działalność na wspieraniu młodych, utalentowanych muzyków klasycznych w budowaniu kariery zawodowej. W pierwszym roku działalności Fundacja objęła opieką czworo wybitnie uzdolnionych muzyków, studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Chopina w Warszawie. Flecistka Jennyfer Fouani, skrzypaczki: Agata Nowak i Magdalena Langman oraz saksofonista Szymon Zawodny, przez kilka miesięcy korzystali z profesjonalnego wsparcia Fundacji w postaci szkoleń i warsztatów

m.in. z zakresu zarządzania prawem autorskim, finansów, motywacji i radzenia sobie ze stresem. Oprócz wsparcia warsztatowego, otrzymali też indywidualne multimedialne portfolio zawierające profesjonalne nagrania wykonań utworów muzycznych, biografię, nagrania wideo, profesjonalną sesję zdjęciową i stronę internetową. Jest to dziś podstawowy zestaw narzędzi marketingowych ułatwiających start kariery na rynku muzycznym.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Projekt unikatowy na skalę międzynarodową – pierwszy tego rodzaju ośrodek rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie. Centrum jest miejscem spotkań utalentowanych artystów, młodych muzyków i znakomitych pedagogów oraz przestrzenią wymiany doświadczeń, wspólnej edukacji i rozwoju. Ideą powstania tego wyjątkowego obiektu było stworzenie warunków umożliwiających zarówno konfrontację z rówieśnikami, jak również kontakt z niekwestionowanymi autorytetami polskiego i europejskiego świata muzycznego.

Centrum tętni muzycznym pulsem przez cały rok, zapraszając artystów i publiczność do udziału w koncertach, festiwalach, kursach, seminariach, spotkaniach i warsztatach muzycznych. W skład obiektu w Lusławicach wchodzą m.in. sala koncertowa mieszcząca 650 widzów, zespół dydaktyczny obejmujący sale do ćwiczeń indywidualnych i zespołowych, biblioteka oraz zespół pobytowy z częścią mieszkalną dla uczestników programów – pedagogów i młodych artystów. Architektura nowoczesnego obiektu Centrum harmonijnie komponuje się z otoczeniem i jest idealnym miejscem do twórczego działania.

Boston Piano

Fortepian, który w 2017 roku świętował jubileusz 25-lecia. Zaprojektowany i wykonany przez znakomitego producenta fortepianów Steinway & Sons. Boston otwiera przed pianistą cały wachlarz środków i daje poczucie bezpieczeństwa. Ma bogaty, mięsisty bas i selektywność we wszystkich rejestrach. Jego klawiatura jest odpowiednio lekka i przyjemna w dotyku, zaprojektowana tak, aby zapewnić pianiście komfort gry i absolutną kontrolę nad dźwiękiem.

Boston designed by Steinway & Sons charakteryzuje się głębokim, pięknym brzmieniem, dzięki czemu cieszy się znakomitą renomą wśród muzyków. Jest koncertowym fortepianem posiadającym tzw. skalę duplex, opatentowaną przez Steinway & Sons, która sprawia, że jego dźwięk zachwyca wszystkich słuchaczy. Boston designed by Steinway & Sons to moc i finezja spięte w jednym instrumencie.

Miejsce

Santander Centrum Relacyjne

Akademia Santander Orchestra ma swoją siedzibę w Santander Centrum Relacyjnym, mieszczącym się na parterze centrali Banku, przy al. Jana Pawła II 17. Jego wnętrza umożliwią zagospodarowanie przestrzeni dla grup instrumentalnych biorących udział w warsztatach.

Kontakt